Już słychać ze każdej strony strach przed tzw. białą listą Krajowej Informacji Skarbowej. Wszyscy podatnicy podatku VAT także ci wykreśleni i ci wobec których rejestracja nie została dokonana albo została przywrócona znajdą się na tej liście. Czy jest czego się bać? Niekoniecznie. Dane jakie będą zamieszczone na tej liście i tak są dostępne (w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Teraz zostaną zebrane w jednym rejestrze w którym łatwo będzie wyszukać przedsiębiorcę zarówno po numerach ewidencyjnych jak i po nazwie czy adresie. Taki rejestr zacznie obowiązywać od 01 września 2019 roku
Jedyna różnica polegać będzie na upublicznieniu numeru konta związanego z prowadzoną działalnością.
Ten numer każdy przedsiębiorca był i jest zobowiązany podać w rejestrze jakiemu podlega, wiec teoretycznie nie powinno być problemu. Ale wielu niestety nie podało (zwłaszcza ci zarejestrowani w CEiDG) lub mają konta dawno nieaktualne.
Warto więc uaktualnić wiedzę urzędów w tym zakresie. Dlaczego? Bo zarówno podatnik jak i jego kontrahent będzie miał spory kłopot dokonując zapłaty za fakturę na konto jakie nie będzie widnieć na tzw. białej liście.
Kontrahent jeśli dokona płatności za fakturę na inny rachunek nie będzie mógł zaliczyć tego kosztu do kosztów uzyskania przychodu. To dotyczy kosztu przekraczającego kwotę 15 tyś złotych. Czyli tak samo jak przy płatnościach gotówkowych trzeba pilnować aby nie przekroczyć limitu 15 tyś tak od 01 stycznia 2020 roku trzeba będzie sprawdzać czy przelew jest dokonywany na zgłoszony w rejestrze rachunek. Samo niezaliczenie transakcji do kosztów to jedno – w takim przypadku także płatnik będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta w kwocie odpowiadającej wysokości podatku VAT tejże transakcji.
Warto więc nie tylko zweryfikować zgłoszone przez siebie rachunki bankowe jak i wdrożyć w przedsiębiorstwach system umożliwiający weryfikację rachunków bankowych swoich kontrahentów .
Leave a Reply